Fotoğrafım
"We don’t pray for love, we just pray for cars..."

10 Şubat 20122010 yılında vejeteryanlar ile bir grup vejeteryan olmayan Adventist kilisesi üyesi arasında yapılan bir araştırmaya göre, depresyon testinde vejeteryanlar daha düşük dereceler aldığı, ve daha olumlu bir ruh hali profili ortaya koydukları kaydedilmiştir.


Vejeteryanlarda vücut kitle indeksi, kolestrol seviyesi ve kan basıncı düşük görülürken, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker, böbrek, osteoporoz ve Alzheimer gibi bunama hastalık ve rahatsızlıklarına daha az rastlanmaktadır.

Özellikle yağlı kırmızı et tüketiminin çeşitli kanser türlerine (yutak, karaciğer, kolon, akciğer) yakalanma riskini arttırdığı görülmüştür.

Yapılan pek çok araştırma, bol çeşitli bitkisel besinler alındığı sürece, vejeteryan beslenmenin yeterli protein sağladığını kanıtlamıştır.

Protein gereksiniminin temel olarak etle karşılanabileceği düşüncesi doğru değildir. Çünkü ceviz, fındık gibi kabuklu yemişlerde, bazı bitkilerin tohumlarında, baklagiller, tahıllar, yumurta, süt ve süt ürünlerinde, soya ürünlerinde de bol miktarda protein vardır.


Demir açısından zengin vejeteryan besinler, barbunya, börülce, kaju, keten tohumu, mercimek, yulaf ezmesi, kuru üzüm, soya, mısır gevreği, ay çekideği, nohut, domates suyu, tempeh, pekmez, kekik, ve kepek ekmeği olarak sayılabilir.


Eğer beden, duygu ve zihin uyumlu ve pozitif bir şekilde çalışırsa, ruhsal yönden de bütünlük hissederiz, doyumlu oluruz.
Aydınlanma, farkındalık ve şuurluluk bize ruhsal beslenmenin yollarını açar. Insanlarla sağlıklı ve doyurucu ilişkiler bizi ruhsal doyuma götürür. Her türlü nefret, kin ve ayrımcılık bizi uzaklaştırır.

vejetaryenliği benimsemiş tanınmış sanatçı, siyasetçi, biliminsanı vb.

Hiç yorum yok: